Kategorie:

Jaka drukarka do zdjęć spełni wymagania?

Avatar
Opublikowane przez tuszman

Wraz z postępem technologii na rynku pojawiają się coraz dokładniejsze i bardziej ekonomiczne drukarki. Obecnie drukowanie zdjęć na domowym sprzęcie nie stanowi problemu. Jest to dużo tańsza i wygodniejsza metoda, a jakość zdjęć niemal nie ustępuje odbitkom z fotolabu. Oczywiście im bardziej zaawansowane prace fotograficzne wykonujemy, tym drożej będzie kosztował profesjonalny sprzęt.

Najważniejsze parametry

Aby zdjęcia były drukowane w dostatecznie dobrej jakości, należy uwzględnić następujące cechy:

  • Typ drukarki: atramentowa lub termosublimacyjna (dedykowane do zdjęć)
  • Rozdzielczość druku: tańsze wersje od 1200 dpi oraz te powyżej 1000 zł minimum 1440 dpi
  • Obsługa różnych formatów
  • Ilość kolorów
  • Obsługiwana gramatura papieru
  • Bezprzewodowe łączenie: Wi-Fi, Bluetooth albo NFC

Poza ww. czynnikami bardzo ważnym aspektem jest wbudowany ekran LCD, umożliwiający łatwe ustawienie wymagań wydruku. Dzięki intuicyjnemu sterowaniu można także odpowiednio zareagować na pojawiające się komunikaty.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Poszukując odpowiedniego sprzętu, na pewno każdy klient sugeruje się ceną. Drukarka do zdjęć może być kieszonkową kostką, wywołującą termosublimacyjnie fotografie ze smartfona. Funkcjonalność takiego urządzenia jest ograniczona, jednak spełnia swoje główne zadanie w 100%. Natomiast dla typowo profesjonalnych fotolabów dedykowana jest drukarka fotograficzna do zdjęć A4 i większych. Działa ona przy wykorzystaniu kilku kaset z tuszem.

Gabaryty urządzenia po części wynikają z ceny. Np. drukarkę przenośną do zdjęć 10×15 cm lub mniejszych bez problemu można zmieścić w kieszeni. Zazwyczaj posiada wbudowany akumulator, nie waży dużo więcej od smartfona i daje możliwość wywołania do kilkudziesięciu zdjęć. Z kolei profesjonalne sprzęty potrzebują więcej miejsca na biurku i są dużo większe od typowych urządzeń wielofunkcyjnych. Dostępne są też plotery, które potrafią ważyć do kilkudziesięciu kilogramów i zajmują jeszcze więcej powierzchni.

Kupując drukarkę, należy zastanowić się nad oczekiwaniami, które powinna spełniać. Więcej informacji o drukarkach do zdjęć można znaleźć na https://blog.doktortusz.pl/domowa-drukarka-fotograficzna-warto/