Kategorie:

Drukarka laserowa czy atramentowa. Którą wybrać?

Avatar
Opublikowane przez tuszman

Drukarka jest urządzeniem, które niewątpliwie przydaje się w każdym domu. Niezbędna jest też w pracy czy firmie, więc zakup drukarki ma duży sens. Planując zakup drukarki i analizując oferty, każdy szybko zauważy, że istnieje szeroka oferta drukarek atramentowych i laserowych. Czy się różnią? Jaka drukarka lepsza atramentowa czy laserowa? Nie ma jednej odpowiedzi na tak postawione pytanie. 

Ilość i jakość wydruków

Na początek warto sobie odpowiedzieć na pytanie czym się różni drukarka atramentowa od laserowej? Różnica widoczna jest w cenie, atramentowa zawsze jest dużo tańsza. Niekiedy różnice w cenie sprzedaży drukarek atramentowych i laserowych są wręcz bardzo duże. To jednak nie wszystkie różnice.

W drukarkach atramentowych, do drukowania wykorzystywany jest tusz. Dzięki temu wydruki charakteryzują się wysoka jakością. Drukarka atramentowa idealnie sprawdzi się więc – na przykład – przy drukowaniu fotografii. Plusem tego typu drukarki jest koszt zakupu, nie kosztują one bowiem wiele.

Tusze do drukarek jednak już tak, dlatego szukając odpowiedzi na pytanie jaka drukarka lepsza atramentowa czy laserowa, odpowiedź jest jasna. Przy dużej ilości wydruków tylko laserowa. Koszt drukowania jest bowiem znacząco niższy.

Drukarka laserowa różni się konstrukcją od atramentowej. Do drukowania wykorzystywany jest tam specjalny proszek – toner. Koszt zakupu pojemnika z tonerem jest większy niż tuszu do drukarki atramentowej, jednak ilość stron, które można wydrukować przy pomocy jednego pojemnika z tonerem jest bardzo duża. 

Podsumowując

Czym się różni drukarka atramentowa od laserowej? Nie tylko ceną ale kosztami eksploatacji i jakością wydruków. Która lepsza? Drukarka atramentowa czy laserowa? Konkretna odpowiedź na to pytanie nie istnieje. Odpowiedź na pytanie czy lepsza jest drukarka atramentowa czy laserowa, zawsze musi być poprzedzona odpowiedzią na pytanie, jak wiele wydruków będzie nią wykonywane i jaka jakość wydruku jest konieczna. Jeśli będzie to dużo wydruków, a ich wysoka jakość jest niepotrzebna, lepsza jest drukarka laserowa. Jeśli wydruków będzie niewiele, tańsza w zakupie ale droższa w eksploatacji drukarka atramentowa jest lepszym wyborem.